Strona główna‎ > ‎

Aktualności


Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów

opublikowane: 17 wrz 2016, 04:17 przez Marta Żurowska

Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów

Arnoud Arntz,  Gitta Jacobe

 

Notka

Terapia schematów – łącząca elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, Gestalt i teorii przywiązania – cieszy się coraz większą popularnością dzięki potwierdzonej empirycznie skuteczności. Niniejsza książka to obszerny przewodnik po tym podejściu, pokazujący, w jaki sposób praca z trybami pomaga pacjentom z różnymi zaburzeniami osobowości, z zaburzeniami nastroju, z depresją, z zaburzeniami lękowymi czy obsesyjno-kompulsywnymi.

Autorzy – światowej sławy specjaliści w tej dziedzinie – przedstawiają model terapii schematów oraz stosowane w niej techniki, ilustrując wszystko opisami przypadków konkretnych zaburzeń. W części poświęconej stricte procesowi terapeutycznemu charakteryzują interwencje poznawcze, emocjonalne i behawioralne właściwe dla poszczególnych trybów, a także specyfikę relacji terapeutycznej. Podsumowują też główne cele i strategie terapii schematów oraz podają wytyczne dotyczące wprowadzenia indywidualnego modelu trybów.

Prezentowane w książce podejście poszerza obszar zainteresowań terapii schematów o chroniczne problemy emocjonalne. Skupia się na aktualnym modelu trybów, ułatwiającym konceptualizację przypadku i pozwalającym płynniej wprowadzać interwencje emocjonalne.

Niniejsza książka to nieocenione źródło wiedzy dla klinicystów i terapeutów chcących zdobyć praktyczne informacje na temat najnowszych technik terapeutycznych.

 

Terapia schematów daje nadzieję na poradzenie sobie z problemami psychologicznymi często pomijanymi w głównym nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, takimi jak nawracające trudności w bliskich związkach czy wymagające przepracowania bolesne wspomnienia i wzorce zachowań z dzieciństwa. Ta nadzieja przyciąga terapeutów oraz ich klientów. […] terapia schematów ma jeszcze jeden niewątpliwy atut: przybliża realny powrót do zdrowia. I nie chodzi tu tylko o pozbycie się uciążliwych objawów, ale o stworzenie warunków do lepszego, satysfakcjonującego życia.

Z Wprowadzenia

Redakcja merytoryczna: dr Monika Szaniawska, dr Artur Kołakowski

Oprawa: miękka

Format: B5

Liczba stron: 344

ISBN: 978-83-7489-672-6

Patronat: Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Poradnia Poza Schematami, PSSiAP

Cena detaliczna: 59,90 zł

 

"Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline"

opublikowane: 13 lis 2015, 02:40 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 13 lis 2015, 02:50 ]Tytuł/podtytuł: Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline

Autor: Joan M. Farrell, Ida A. Shaw

Tłumacz: Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska

Tytuł oryginału: Group schema therapy for borderline personality disorder. A step-by-step treatment manual with patient workbook

Język oryginału: angielski

Redakcja merytoryczna: dr Monika Szaniawska, dr Artur Kołakowski

Data wydania: listopad 2015

ISBN: 978-83-7489-601-6

EAN: 9788374896016

Numer wydania: pierwsze

Oprawa: miękka

Format: 165 x 235 mm

Liczba stron: 366

Patronat: Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, Psychotekst.pl ,  Plasterek.pl, PSSiAP

Cena detaliczna: 69,90 zł

www: http://www.gwp.pl/14883,grupowa-terapia-schematow-w-leczeniu-borderline.html

 

Notka

Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline to efekt dwudziestopięcioletniej pracy autorek nad skuteczną i wielostronną metodą psychoterapii osób dotkniętych tym zaburzeniem osobowości. To pierwszy tego typu podręcznik dla specjalistów, powstały na podstawie przeprowadzonych badań i wyników pracy praktycznej. Joan M. Farrell i Ida A. Shaw nie tylko dokładnie opisują stworzony przez siebie model terapii, ale również prezentują zestaw materiałów informacyjno-ćwiczeniowych dla pacjentów, które idealnie uzupełniają i wzbogacają prowadzony proces terapeutyczny. W książce znalazły się też rozdziały międzynarodowych ekspertów w dziedzinie terapii schematów, takich jak: Jeffrey Young, Arnoud Arntz, Hannie van Genderen, George Lockwood, Poul Perris, Neele Reiss, Heather Fretwell i Michiel van Vreeswijk.

 

O autorach

Joan M. Farrell jest dyrektorem do spraw badań i szkoleń w Centrum Leczenia i Badań nad Zaburzeniem Osobowości Typu Borderline na Uniwersytecie Indiany oraz adiunktem w Katedrze Psychologii tegoż uniwersytetu. Ida A. Shaw jest terapeutką i trenerką zaawansowanego poziomu terapii schematów oraz konsultantką w Centrum Leczenia i Badań nad Zaburzeniem Osobowości Typu Borderline. Do grupowej terapii schematów wnosi fachową wiedzę z dziedziny terapii opartej na doświadczaniu i psychologii rozwojowej.

Autorki wspólnie prowadzą Instytut Terapii Schematów w Indianapolis, a od ponad 20 lat także międzynarodowe szkolenia poświęcone terapii schematów i borderline. Dotychczas przeszkoliły ponad 350 terapeutów z 12 krajów. Ich szkolenia i superwizja są bardzo wysoko oceniane – entuzjazm i przekaz autorek inspirują terapeutów do zainteresowania się grupową terapią schematów i zajęcia się nią zawodowo.

Spis treści

 

Przedmowa

Jeffrey E. Young

           

O autorach     

Podziękowania          

 

Rozdział 1

Wprowadzenie          

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 2

Model teoretyczny grupowej terapii schematów                

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 3

Wykorzystanie terapeutycznych właściwości grupy do przyspieszenia terapii schematów i wzmocnienia siły jej działania

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 4

Rola terapeuty: ograniczone powtórne rodzicielstwo poszerzone do rozmiarów      rodziny

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 5

Wybrane podstawowe założenia grupowej terapii schematów      

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 6

Przebieg grupowej terapii schematów: etap pierwszy – tworzenie więzi i regulacja emocji

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 7

Przebieg grupowej terapii schematów: etap drugi – zmiana trybów schematów

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 8

Przebieg grupowej terapii schematów: etap trzeci – autonomia    

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 9

Materiały dla pacjenta – jak z nich korzystać?       

Joan M. Farrell i Ida A. Shaw

 

Rozdział 10

Połączenie indywidualnej i grupowej terapii schematów   

Hannie van Genderen, Michiel van Vreeswijk, Joan Farrell, George Lockwood i Heather Fretwell

 

Rozdział 11

Grupowa terapia schematów: zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych w procesie ograniczonego powtórnego rodzicielstwa

Poul Perris i George Lockwood

 

Rozdział 12

Terapia schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline           

Arnoud Arntz

 

Rozdział 13

Wnioski − kierunki przyszłego rozwoju grupowej terapii schematów

Neele Reiss, Joan Farrell, Arnoud Arntz i Jeffrey E. Young

 

Bibliografia

 

Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline

opublikowane: 22 paź 2015, 06:12 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 13 lis 2015, 02:46 ]Zaburzenie osobowości typu borderline często uznaje się za nieuleczalne. Jednak najnowsze badania w przekonująposób wykazują, że pacjenci świetnie reagują na terapię schematów, która ma wysokie wskaźniki wyzdrowienia. Potwierdza to również doświadczenie Arnouda Arntza i Hannie van Genderen, którym autorzy dzielą się w tej książce. Omawiają oni model pojęciowy borderline, metody leczenia, a także wiele praktycznych technik terapeutycznych. Poruszają zagadnienia związane z planowaniem terapii, budowaniem relacji terapeutycznej, wyborem i zastosowaniem technik poznawczych i behawioralnych, a także przełamywaniem wzorców zachowań i zakończeniem procesu terapeutycznego. Wszystko bogato ilustrują przykładami i opisami przypadków, dzięki którym wiemy, jak stosować nowe metody w praktyce. Książka zawiera również zestaw przydatnych materiałów dla pacjenta, takich jak spis doświadczeń z przeszłości czy dziennik pozytywnych wydarzeń.

 

To lektura obowiązkowa dla terapeutów, którzy poszukują najpełniejszej i nowoczesnej metody leczenia zaburzenia osobowości typu borderline. Wyróżniający się, bardzo praktyczny przewodnik zawiera dokładną charakterystykę wszystkich technik terapeutycznych, a do tego obszerne opisy przypadków i zapisy z sesji terapeutycznych.

Jeffrey E. Young

twórca terapii schematów, współautor książki Terapia schematów. Przewodnik praktyka

 

Psychoterapia schematów otwiera nowe możliwości pracy z tymi pacjentami z zaburzeniem osobowości borderline, dla których klasyczna terapia poznawczo-behawioralna okazała się niewystarczająca. Opisany w książce model terapii jest krokiem milowym w rozumieniu osób z tym poważnym zaburzeniem osobowości oraz w pracy z nimi. Autorzy dzielą się swoim olbrzymim doświadczeniem, tworząc swoistą „książkę kucharską” z praktycznym  opisem struktury terapii i zastosowania konkretnych technik.

dr Artur Kołakowski

psychiatra, psychoterapeuta, superwizor w terapii poznawczo – behawioralnej 

Arnoud Arntz – profesor psychologii klinicznej i psychopatologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz dyrektor naukowy Centrum Badawczego Psychopatologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Maastricht. Jako psychoterapeuta związany jest z Ośrodkiem Zdrowia Psychicznego w Maastricht. Pod jego kierunkiem przeprowadzono w Holandii wieloośrodkowe badanie porównujące terapię schematów z psychoterapią skoncentrowaną na przeniesieniu. Zaburzenie osobowości typu borderline należy do jego głównych zainteresowań badawczych.

Hannie van Genderen – psycholog kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka Holenderskiego Towarzystwa Terapii Behawioralnej i Poznawczej. Pracuje jako psychoterapeutka w Ośrodku Zdrowia Psychicznego w Maastricht, od ponad dwudziestu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń osobowości oraz prowadzi zajęcia z terapii poznawczo-behawioralnej dla doktorantów. Opracowała specjalistyczne kursy z zakresu terapii schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline i innych zaburzeń osobowości.

 

Konkurs

opublikowane: 5 paź 2013, 02:28 przez Marta Żurowska

Zapraszamy do konkursu na krótki esej pt: "Moje doświadczenia w terapii schematu". Dla dwóch najciekawszych prac nagrody książkowe "Rozbroić narcyza" oraz "Terapia schematów". Prace prosimy przysyłać na adres zarzad@pstps.pl Czekamy na nie do końca grudnia.

"Rozbroić narcyza"

opublikowane: 27 wrz 2013, 02:00 przez Marta Żurowska

Zachęcamy do zapoznania się z nowa pozycja "Rozbroić narcyza".
http://www.gwp.pl/12670,rozbroic-narcyza-jak-radzic-sobie-z-osoba-zapatrzona-w-siebie.html

Już jest!!! "Terapia schematów. Przewodnik praktyka."

opublikowane: 27 wrz 2013, 01:53 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 27 wrz 2013, 01:57 ]

Już jest!!! oczekiwana książka "Terapia schematów. Przewodnik Praktyka". Gorąco polecamy. http://www.gwp.pl/12668,terapia-schematow-przewodnik-praktyka.html

"Rozbroić narcyza. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie"

opublikowane: 8 sie 2013, 01:59 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 8 sie 2013, 02:02 ]

Również 17 września ukaże się książka , którą polecamy "Rozbroić narcyza. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie" autorstwa Wendy Behary.


WWW: http://www.gwp.pl/12670,rozbroic-narcyza-jak-radzic-sobie-z-osoba-zapatrzona-w-siebie.html

Doskonały przewodnik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem!

 

·         Jakie są źródła narcyzmu?

·         Dlaczego ulegamy urokowi narcyza?

·         Jak zadbać o siebie w relacji z narcyzem?

·         Jak radzić sobie z narcystycznym rodzicem czy partnerem?

Na te i wiele innych pytań odpowiada autorka tej książki. Dzięki niej poznasz skuteczne sposoby radzenia sobie z osobą, która stanowi centrum własnego świata. Dowiesz się, dlaczego narcyz jest, jaki jest, jak postrzega świat i jak za pomocą empatycznej konfrontacji przełamać jego mechanizmy obronne. Nauczysz się wyznaczać granice w waszej relacji, by móc zadbać o zaspokojenie własnych potrzeb i swój rozwój osobisty, a także poznasz siedem darów komunikacji z narcyzem.

 

Wszystkim, którzy mają do czynienia z osobami narcystycznymi, zdecydowanie należy polecić lekturę książki Wendy T. Behary i wzięcie sobie do serca jej rad. „Rozbroić narcyza” zawiera wiele celnych sugestii i wnikliwych spostrzeżeń, stanowi więc przełom w jednej z najtrudniejszych kwestii w dziedzinie psychologii.

Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej

(źródło: materiały prasowe GWP)

Terapia schematów. Przewodnik praktyka

opublikowane: 7 sie 2013, 13:59 przez Marta Żurowska

Już 17 września pojawi się długo oczekiwana książka "Terapia schematów. Przewodnik praktyka" autorstwa Jeffrey Young, Janet Klosko, Marjorie Weishaar

Okładka - Terapia Schematów. Przewodnik praktyka

Redakcja merytoryczna: dr Monika Szaniawska, dr Artur Kołakowski

Data wydania: 17 września 2013 r.

WWW: http://www.gwp.pl/12668,terapia-schematow-przewodnik-praktyka.html

Kompleksowe źródło wiedzy na temat cieszącego się coraz większym uznaniem nowego nurtu terapii.

Autorzy, wśród których jest twórca terapii schematów – Jeffrey E. Young, w kolejnych rozdziałach wyjaśniają jej najważniejsze założenia. Definicjom kluczowych pojęć towarzyszą opisy przypadków z praktyki terapeutycznej oraz przykłady zastosowań konkretnych narzędzi, którymi posługują się terapeuci schematów. W książce przedstawiono też główne zalety tej szkoły w porównaniu do innych popularnych szkół terapeutycznych. Dwa obszerne rozdziały poświęcono pracy z narcystycznym zaburzeniem osobowości i z zaburzeniem osobowości borderline.

Terapia schematów jest coraz powszechniej wykorzystywana nie tylko w leczeniu zaburzeń osobowości, ale różnych innych problemów, między innymi chronicznej depresji, urazów z dzieciństwa, zaburzeń odżywiania, w resocjalizacji sprawców przestępstw, w terapii par i w zapobieganiu nawrotom nadużywania substancji psychoaktywnych. Dlatego ta książka powinna uzupełnić biblioteczkę każdego terapeuty.

Książka ta w umiejętny i zrozumiały sposób pokazuje, jak można udoskonalić i zmodyfikować klasyczne podejście terapii poznawczej do zaburzeń osi I w leczeniu zaburzeń osobowości (…). Szczerze polecam ją wszystkim terapeutom pracującym z pacjentami zmagającymi się z tymi zaburzeniami.

Aaron T. Beck, psychiatra i psychoterapeuta


(źródło: materiały prasowe GWP)

otwarte zebranie - relacja

opublikowane: 15 sty 2013, 04:02 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 15 sty 2013, 04:04 ]

11 stycznia odbyło się zebranie PSTPS. Głównym tematem spotkania było omówienie strategii rozwoju Towarzystwa. Powstał projekt organizacji superwizji grupowej, która odbywałaby sie w czasie naszych spotkań. Planujemy wdrożyć to od kolejnego spotkania, które odbędzie sie w marcu. Dokładny termin będzie podany na naszej stronie wkrótce.

Otwarte zebranie

opublikowane: 16 lis 2012, 00:57 przez Marta Żurowska   [ zaktualizowane 16 lis 2012, 00:58 ]

16 listopada o godz. 20 w Warszawie na ul.Melomanów 10 m 57 odbędzie się otwarte zebranie Zarządu. Zapraszamy

1-10 of 11