Strona główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów

opublikowane: 17 wrz 2016, 04:17 przez Marta Żurowska

Terapia schematów w praktyce. Praca z trybami schematów

Arnoud Arntz,  Gitta Jacobe

 

Notka

Terapia schematów – łącząca elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, Gestalt i teorii przywiązania – cieszy się coraz większą popularnością dzięki potwierdzonej empirycznie skuteczności. Niniejsza książka to obszerny przewodnik po tym podejściu, pokazujący, w jaki sposób praca z trybami pomaga pacjentom z różnymi zaburzeniami osobowości, z zaburzeniami nastroju, z depresją, z zaburzeniami lękowymi czy obsesyjno-kompulsywnymi.

Autorzy – światowej sławy specjaliści w tej dziedzinie – przedstawiają model terapii schematów oraz stosowane w niej techniki, ilustrując wszystko opisami przypadków konkretnych zaburzeń. W części poświęconej stricte procesowi terapeutycznemu charakteryzują interwencje poznawcze, emocjonalne i behawioralne właściwe dla poszczególnych trybów, a także specyfikę relacji terapeutycznej. Podsumowują też główne cele i strategie terapii schematów oraz podają wytyczne dotyczące wprowadzenia indywidualnego modelu trybów.

Prezentowane w książce podejście poszerza obszar zainteresowań terapii schematów o chroniczne problemy emocjonalne. Skupia się na aktualnym modelu trybów, ułatwiającym konceptualizację przypadku i pozwalającym płynniej wprowadzać interwencje emocjonalne.

Niniejsza książka to nieocenione źródło wiedzy dla klinicystów i terapeutów chcących zdobyć praktyczne informacje na temat najnowszych technik terapeutycznych.

 

Terapia schematów daje nadzieję na poradzenie sobie z problemami psychologicznymi często pomijanymi w głównym nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, takimi jak nawracające trudności w bliskich związkach czy wymagające przepracowania bolesne wspomnienia i wzorce zachowań z dzieciństwa. Ta nadzieja przyciąga terapeutów oraz ich klientów. […] terapia schematów ma jeszcze jeden niewątpliwy atut: przybliża realny powrót do zdrowia. I nie chodzi tu tylko o pozbycie się uciążliwych objawów, ale o stworzenie warunków do lepszego, satysfakcjonującego życia.

Z Wprowadzenia

Redakcja merytoryczna: dr Monika Szaniawska, dr Artur Kołakowski

Oprawa: miękka

Format: B5

Liczba stron: 344

ISBN: 978-83-7489-672-6

Patronat: Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Poradnia Poza Schematami, PSSiAP

Cena detaliczna: 59,90 zł

 

Comments